| Internal Part Number | EIS-MVU14-47PK-A | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Wire Pin Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Pin Diameter | Circular - 0.075" (1.91mm) Dia | |
| Length - Pin | 0.470" (11.94mm) | |
| Length - Overall | 0.900" (22.86mm) | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Insulation Diameter | 0.170" (4.32mm) | |
| Insulation | Insulated | |
| Termination | Crimp | |
| Features | - | |
| Color | Blue | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Tin | |
| Diameter - Barrel ID | - | |
| Diameter - Barrel OD | - | |
| Material - Insulation | Vinyl | |
| Length - Termination | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MVU14-47PK-A | |
| Related Links | MVU14-, MVU14-47PK-A Datasheet, 3M Distributor | |
 | RS404L-BP | RECTIFIER BRIDGE 4A 400V RS-4L | datasheet.pdf | |