| Internal Part Number | EIS-MVU18-156DMK-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Scotchlok Terminals Training | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Barrel, Bullet Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Male, Pin (Plug) | |
| Diameter - Barrel | 0.156" (3.96mm) | |
| Wire Gauge | 18-22 AWG | |
| Length - Overall | 0.850" (21.59mm) | |
| Length - Barrel | 0.190" (4.83mm) | |
| Insulation | Non-Mating End Insulated | |
| Termination | Crimp | |
| Features | - | |
| Contact Material | - | |
| Contact Finish | - | |
| Color | Red | |
| Insulation Diameter | 0.145" (3.68mm) | |