United Chemi-Con MVY35VC33RMF55TP
MVY35VC33RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVY35VC33RMF55TP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
MVY35VC33RMF55TP.pdf
Availability of MVY35VC33RMF55TP
QUANTITY
MVY35VC33RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY35VC33RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVY35VC33RMF55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY35VC33RMF55TP
Related LinksMVY35VC3, MVY35VC33RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY35VC33RMF55TP Details Description
Related parts for MVY35VC33RMF55TP
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
TAPE SUPER 33+VINYL 3/4"X66' datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 27.3VC P600 datasheet.pdf
ELECTRODE UNDERWATER DUAL 60M datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SLATE 328.1' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
80 POS STD HT REC SCA-2 datasheet.pdf