United Chemi-Con MVY50VC10RMF55TP
MVY50VC10RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVY50VC10RMF55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVY50VC10RMF55TP.pdf
Availability of MVY50VC10RMF55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVY50VC10RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY50VC10RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVY50VC10RMF55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY50VC10RMF55TP
Related LinksMVY50VC1, MVY50VC10RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY50VC10RMF55TP Details Description
Related parts for MVY50VC10RMF55TP
TRANS PNP 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
CIR BRKR 13A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 144-CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 90MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
1.2MM SLD RCPT 1X6 YEL KEYB/06 datasheet.pdf