United Chemi-Con MVY50VE331ML17TR
MVY50VE331ML17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVY50VE331ML17TR
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVY50VE331ML17TR.pdf
Availability of MVY50VE331ML17TR
QUANTITY
MVY50VE331ML17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY50VE331ML17TR
Internal Part NumberEIS-MVY50VE331ML17TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesMVY
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance87 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY50VE331ML17TR
Related LinksMVY50VE3, MVY50VE331ML17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY50VE331ML17TR Details Description
Related parts for MVY50VE331ML17TR
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 26POS datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SO datasheet.pdf
MODULE RABBIT CORE RCM3375 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK10POS 5.0MM datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR /PEG 4POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.8MM RND BLACK datasheet.pdf