United Chemi-Con MVY6.3VC102MH10TP
MVY6.3VC102MH10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVY6.3VC102MH10TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MVY6.3VC102MH10TP.pdf
Availability of MVY6.3VC102MH10TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVY6.3VC102MH10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVY6.3VC102MH10TP
Internal Part NumberEIS-MVY6.3VC102MH10TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVY6.3VC102MH10TP
Related LinksMVY6.3VC, MVY6.3VC102MH10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVY6.3VC102MH10TP Details Description
Related parts for MVY6.3VC102MH10TP
HOOK-UP STRND 12AWG RED 50' datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 11.0590MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf