SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MW172KB1803F01
MW172KB1803F01 picture photo
Mfg. Part Number
MW172KB1803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W
Datasheet Download
MW172KB1803F01.pdf
Availability of MW172KB1803F01
QUANTITY
MW172KB1803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MW172KB1803F01
Internal Part NumberEIS-MW172KB1803F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMW172KB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.30" L x 1.81" W x 1.26" H (84.6mm x 46.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MW172KB1803F01
MW172KB1803F01 Details Description
Related parts for MW172KB1803F01
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE, RA 2M datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 38W datasheet.pdf