SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MW172KB1803F01
MW172KB1803F01 picture photo
Mfg. Part Number
MW172KB1803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W
Datasheet Download
MW172KB1803F01.pdf
Availability of MW172KB1803F01
QUANTITY
MW172KB1803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MW172KB1803F01
Internal Part NumberEIS-MW172KB1803F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMW172KB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.30" L x 1.81" W x 1.26" H (84.6mm x 46.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MW172KB1803F01
MW172KB1803F01 Details Description
Related parts for MW172KB1803F01
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 58POS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT B/P DGTL POS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf