ICCNEXERGY MWB100024A-12A
MWB100024A-12A picture photo
Mfg. Part Number
MWB100024A-12A
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W
Datasheet Download
MWB100024A-12A.pdf
Availability of MWB100024A-12A
QUANTITY
MWB100024A-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of MWB100024A-12A
Internal Part NumberEIS-MWB100024A-12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMWB100 Series Power Supplies
PCN Other65W, 100W Series New Chip Version 25/Nov/2014
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMWB100
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 8 Pin
Size / Dimension5.19" L x 3.07" W x 1.34" H (132.0mm x 78.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWB100024A-12A
Related LinksMWB1000, MWB100024A-12A Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MWB100024A-12A Details Description
Related parts for MWB100024A-12A
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG 6.35MM 2P RIGHT ANGLED datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 4"W datasheet.pdf
PROCESS METER 0-20MV/0-200MV LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
26 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 600VAC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf