JAE Electronics MX23A36NF1
MX23A36NF1 picture photo
Mfg. Part Number
MX23A36NF1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PIN 36POS R/A TIN
Datasheet Download
MX23A36NF1.pdf
Availability of MX23A36NF1
QUANTITY
MX23A36NF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX23A36NF1
Internal Part NumberEIS-MX23A36NF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMX23A
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.173" (4.40mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide, Waterproof
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX23A36NF1
Related LinksMX23A, MX23A36NF1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
MX23A36NF1 Details Description
Related parts for MX23A36NF1
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-323 datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 86POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING FR SIZE 45X25' datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf