Macronix MX25L1606EM1I-12G
MX25L1606EM1I-12G picture photo
Mfg. Part Number
MX25L1606EM1I-12G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 86MHZ 8SOP
Datasheet Download
MX25L1606EM1I-12G.pdf
Availability of MX25L1606EM1I-12G
QUANTITY
MX25L1606EM1I-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25L1606EM1I-12G
Internal Part NumberEIS-MX25L1606EM1I-12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX25L1606E,8006E Migrating from MX25L1605D,8005
3D ModelMX25L1606E 8-SOP.ibis
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX25xxx05/06
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8)
Speed86MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25L1606EM1I-12G
Related LinksMX25L160, MX25L1606EM1I-12G Datasheet, Macronix Distributor
MX25L1606EM1I-12G Details Description
Related parts for MX25L1606EM1I-12G
IC COUNTER BINARY SYNC 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 BLU/WHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf