Macronix MX25L1606EM1I-12G
MX25L1606EM1I-12G picture photo
Mfg. Part Number
MX25L1606EM1I-12G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 86MHZ 8SOP
Datasheet Download
MX25L1606EM1I-12G.pdf
Availability of MX25L1606EM1I-12G
QUANTITY
MX25L1606EM1I-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25L1606EM1I-12G
Internal Part NumberEIS-MX25L1606EM1I-12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX25L1606E,8006E Migrating from MX25L1605D,8005
3D ModelMX25L1606E 8-SOP.ibis
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX25xxx05/06
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8)
Speed86MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25L1606EM1I-12G
Related LinksMX25L160, MX25L1606EM1I-12G Datasheet, Macronix Distributor
MX25L1606EM1I-12G Details Description
Related parts for MX25L1606EM1I-12G
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.15M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-263 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 35V SCREW datasheet.pdf
D4SL-N2PFA-D5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf