Macronix MX25U1635EM2I-10G
MX25U1635EM2I-10G picture photo
Mfg. Part Number
MX25U1635EM2I-10G
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOP
Datasheet Download
MX25U1635EM2I-10G.pdf
Availability of MX25U1635EM2I-10G
QUANTITY
MX25U1635EM2I-10G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25U1635EM2I-10G
Internal Part NumberEIS-MX25U1635EM2I-10G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMX25U1635E 8-SOP.ibis
Standard Package92
SeriesMX25xxx35/36 - MXSMIO™
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25U1635EM2I-10G
Related LinksMX25U163, MX25U1635EM2I-10G Datasheet, Macronix Distributor
MX25U1635EM2I-10G Details Description
Related parts for MX25U1635EM2I-10G
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf