Macronix MX25U6435EZNI-12G
MX25U6435EZNI-12G picture photo
Mfg. Part Number
MX25U6435EZNI-12G
Brief Description
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 8WSON
Datasheet Download
MX25U6435EZNI-12G.pdf
Availability of MX25U6435EZNI-12G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MX25U6435EZNI-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX25U6435EZNI-12G
Internal Part NumberEIS-MX25U6435EZNI-12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX25U(6435,3235)F Migrating from MX25U6435,3235E
PCN Obsolescence/ EOLMX25U6435E Devices 01/Jul/2014
Standard Package480
SeriesMX25xxx35/36 - MXSMIO™
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size64M (8M x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX25U6435EZNI-12G
Related LinksMX25U643, MX25U6435EZNI-12G Datasheet, Macronix Distributor
MX25U6435EZNI-12G Details Description
Related parts for MX25U6435EZNI-12G
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 16 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" WHT JACKP datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 0.5% 1W 2412 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf