Macronix MX29F200CTTC-90G
MX29F200CTTC-90G picture photo
Mfg. Part Number
MX29F200CTTC-90G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 90NS 48TSOP
Datasheet Download
MX29F200CTTC-90G.pdf
Availability of MX29F200CTTC-90G
QUANTITY
MX29F200CTTC-90G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX29F200CTTC-90G
Internal Part NumberEIS-MX29F200CTTC-90G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX29F(2,4)00C Migrating from Am29F(2,4)B
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX29F
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size2M (256K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX29F200CTTC-90G
Related LinksMX29F200, MX29F200CTTC-90G Datasheet, Macronix Distributor
MX29F200CTTC-90G Details Description
Related parts for MX29F200CTTC-90G
IC AMP AUDIO .05W STER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 140POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 15POS datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 2.5MM datasheet.pdf