Macronix MX29LV640ETTI-70G
MX29LV640ETTI-70G picture photo
Mfg. Part Number
MX29LV640ETTI-70G
Brief Description
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP
Datasheet Download
MX29LV640ETTI-70G.pdf
Availability of MX29LV640ETTI-70G
QUANTITY
MX29LV640ETTI-70G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX29LV640ETTI-70G
Internal Part NumberEIS-MX29LV640ETTI-70G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX29LV640E Migrating from MX29LV640D
3D ModelMX29LV640E 48-TSOP.ibis
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX29LV
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size64M (8M x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX29LV640ETTI-70G
Related LinksMX29LV64, MX29LV640ETTI-70G Datasheet, Macronix Distributor
MX29LV640ETTI-70G Details Description
Related parts for MX29LV640ETTI-70G
Crystal 14.7456MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 2.2A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SERVO DRIVE 750W 230V G5 SERIES datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 75' datasheet.pdf
SCC RCPT CONT 1.5 0.5-1 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf