Cree Inc. MX3AWT-A1-R250-0008F6
MX3AWT-A1-R250-0008F6 picture photo
Mfg. Part Number
MX3AWT-A1-R250-0008F6
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD
Datasheet Download
MX3AWT-A1-R250-0008F6.pdf
Availability of MX3AWT-A1-R250-0008F6
QUANTITY
MX3AWT-A1-R250-0008F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX3AWT-A1-R250-0008F6
Internal Part NumberEIS-MX3AWT-A1-R250-0008F6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3750K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test77 lm (74 lm ~ 81 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Lumens/Watt @ Current - Test59 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80 (Typ)
Current - Max500mA
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX3AWT-A1-R250-0008F6
Related LinksMX3AWT-A1-, MX3AWT-A1-R250-0008F6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX3AWT-A1-R250-0008F6 Details Description
Related parts for MX3AWT-A1-R250-0008F6
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf