Cree Inc. MX3AWT-A1-R250-000BF5
MX3AWT-A1-R250-000BF5 picture photo
Mfg. Part Number
MX3AWT-A1-R250-000BF5
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD
Datasheet Download
MX3AWT-A1-R250-000BF5.pdf
Availability of MX3AWT-A1-R250-000BF5
QUANTITY
MX3AWT-A1-R250-000BF5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX3AWT-A1-R250-000BF5
Internal Part NumberEIS-MX3AWT-A1-R250-000BF5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® MX-3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4300K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test97 lm (94 lm ~ 100 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Lumens/Watt @ Current - Test75 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max500mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX3AWT-A1-R250-000BF5
Related LinksMX3AWT-A1-, MX3AWT-A1-R250-000BF5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX3AWT-A1-R250-000BF5 Details Description
Related parts for MX3AWT-A1-R250-000BF5
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.0MM R/A PEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A TNCM datasheet.pdf
RES SMD 61 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FUSE 1A 250V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf