Cree Inc. MX3AWT-A1-R250-000E53
MX3AWT-A1-R250-000E53 picture photo
Mfg. Part Number
MX3AWT-A1-R250-000E53
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD
Datasheet Download
MX3AWT-A1-R250-000E53.pdf
Availability of MX3AWT-A1-R250-000E53
QUANTITY
MX3AWT-A1-R250-000E53 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX3AWT-A1-R250-000E53
Internal Part NumberEIS-MX3AWT-A1-R250-000E53
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test118 lm (114 lm ~ 122 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Lumens/Watt @ Current - Test91 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max500mA
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX3AWT-A1-R250-000E53
Related LinksMX3AWT-A1-, MX3AWT-A1-R250-000E53 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX3AWT-A1-R250-000E53 Details Description
Related parts for MX3AWT-A1-R250-000E53
SWITCH ROTARY SP3T SMD GULL 16V datasheet.pdf
SWITCH SPST AUTO 9 SEC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA PP datasheet.pdf
FUSE BOARD 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf