Microchip Technology MX573BBB156M250-TR
MX573BBB156M250-TR picture photo
Mfg. Part Number
MX573BBB156M250-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
MX573BBB156M250-TR.pdf
Availability of MX573BBB156M250-TR
QUANTITY
MX573BBB156M250-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MX573BBB156M250-TR
Internal Part NumberEIS-MX573BBB156M250-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDifferential Clock Translation
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMX57
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)90mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX573BBB156M250-TR
Related LinksMX573BBB1, MX573BBB156M250-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MX573BBB156M250-TR Details Description
Related parts for MX573BBB156M250-TR
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL CLAMPING YOKE 26MM datasheet.pdf