| Internal Part Number | EIS-MX575ABA25M0000-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | MX57 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 25MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | LVPECL | |
| Voltage - Supply | 2.375 V ~ 3.63 V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Max) | 120mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.055" (1.40mm) | |