Cree Inc. MX6AWT-01-R250-000BE7
MX6AWT-01-R250-000BE7 picture photo
Mfg. Part Number
MX6AWT-01-R250-000BE7
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD
Datasheet Download
MX6AWT-01-R250-000BE7.pdf
Availability of MX6AWT-01-R250-000BE7
QUANTITY
MX6AWT-01-R250-000BE7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX6AWT-01-R250-000BE7
Internal Part NumberEIS-MX6AWT-01-R250-000BE7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® MX-6
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test97 lm (94 lm ~ 100 lm)
Current - Test300mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test98 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max1A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX6AWT-01-R250-000BE7
Related LinksMX6AWT-01-, MX6AWT-01-R250-000BE7 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX6AWT-01-R250-000BE7 Details Description
Related parts for MX6AWT-01-R250-000BE7
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC MPU SITARA 500MHZ 298NFBGA datasheet.pdf
BEAD FERRITE 600 OHM 200MA 3216 datasheet.pdf
A5 5.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf