Lumileds MXC7-PW50-0000
MXC7-PW50-0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXC7-PW50-0000
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD
Datasheet Download
MXC7-PW50-0000.pdf
Availability of MXC7-PW50-0000
QUANTITY
MXC7-PW50-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXC7-PW50-0000
Internal Part NumberEIS-MXC7-PW50-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON 3535 2D
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test77 lm (Typ)
Current - Test100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)6.1V
Lumens/Watt @ Current - Test126 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70
Current - Max200mA
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Thermal Resistance of Package18°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXC7-PW50-0000
Related LinksMXC7-PW, MXC7-PW50-0000 Datasheet, Lumileds Distributor
MXC7-PW50-0000 Details Description
Related parts for MXC7-PW50-0000
MOTOR 4POLE 26W 83X103MM 230VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE LEAD FOIL 3/4" X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
TOOL DF4 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf