CTS Electronic Components MXO45-2C-15M0000
MXO45-2C-15M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2C-15M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 15.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-2C-15M0000.pdf
Availability of MXO45-2C-15M0000
QUANTITY
MXO45-2C-15M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2C-15M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45-2C-15M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency15MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2C-15M0000
Related LinksMXO45-2C, MXO45-2C-15M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2C-15M0000 Details Description
Related parts for MXO45-2C-15M0000
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 352-FC/CSP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 730MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 48W datasheet.pdf