CTS Electronic Components MXO45-2I-16M0000
MXO45-2I-16M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2I-16M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-2I-16M0000.pdf
Availability of MXO45-2I-16M0000
QUANTITY
MXO45-2I-16M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2I-16M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45-2I-16M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2I-16M0000
Related LinksMXO45-2I, MXO45-2I-16M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2I-16M0000 Details Description
Related parts for MXO45-2I-16M0000
RES 91 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS UNIV-M-N-L YELLOW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
REPLACEMENT/ADD-ON POWER PACK datasheet.pdf
RES 480 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC STEPPER MOTOR DRVR 54SOIC datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A 480VAC datasheet.pdf