CTS Electronic Components MXO45-2I-20M0000
MXO45-2I-20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2I-20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ HCMOSTTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-2I-20M0000.pdf
Availability of MXO45-2I-20M0000
QUANTITY
MXO45-2I-20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2I-20M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45-2I-20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2I-20M0000
Related LinksMXO45-2I, MXO45-2I-20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2I-20M0000 Details Description
Related parts for MXO45-2I-20M0000
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TXRX RJ-45 SFP 1.25GBD datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf