CTS Electronic Components MXO45-3I-7M3728
MXO45-3I-7M3728 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-3I-7M3728
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45-3I-7M3728.pdf
Availability of MXO45-3I-7M3728
QUANTITY
MXO45-3I-7M3728 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-3I-7M3728
Internal Part NumberEIS-MXO45-3I-7M3728
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-3I-7M3728
Related LinksMXO45-3, MXO45-3I-7M3728 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-3I-7M3728 Details Description
Related parts for MXO45-3I-7M3728
CONN HEADER 6POS .156 PWR SUPPLY datasheet.pdf
CLIP MINIGRABBER D-I-Y WHT datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 5A 14.4 MOHM SMD datasheet.pdf