CTS Electronic Components MXO45HS-2C-27M0000
MXO45HS-2C-27M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-2C-27M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HS-2C-27M0000.pdf
Availability of MXO45HS-2C-27M0000
QUANTITY
MXO45HS-2C-27M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-2C-27M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-2C-27M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-2C-27M0000
Related LinksMXO45HS-2, MXO45HS-2C-27M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-2C-27M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-2C-27M0000
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #3/8 datasheet.pdf
BUSBAR SSCH 7.3 X 1.2 1M datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf