CTS Electronic Components MXO45HS-2C-27M0000
MXO45HS-2C-27M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-2C-27M0000
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HS-2C-27M0000.pdf
Availability of MXO45HS-2C-27M0000
QUANTITY
MXO45HS-2C-27M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-2C-27M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-2C-27M0000
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-2C-27M0000
Related LinksMXO45HS-2, MXO45HS-2C-27M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-2C-27M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-2C-27M0000
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
DSUB CABL-AFU37K/ AE37M / AFU37K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 12POS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 450A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R HS SOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf