CTS Electronic Components MXO45HS-3I-16M0000
MXO45HS-3I-16M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-3I-16M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HS-3I-16M0000.pdf
Availability of MXO45HS-3I-16M0000
QUANTITY
MXO45HS-3I-16M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-3I-16M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-3I-16M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-3I-16M0000
Related LinksMXO45HS-3, MXO45HS-3I-16M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-3I-16M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-3I-16M0000
JUMPER-H1506TR/A2015G/X 6" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 8SOPWR datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
ADAPTER SLEEVE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf