CTS Electronic Components MXO45HS-3I-1M0000
MXO45HS-3I-1M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-3I-1M0000
Brief Description
OSC XO 1.000MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45HS-3I-1M0000.pdf
Availability of MXO45HS-3I-1M0000
QUANTITY
MXO45HS-3I-1M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-3I-1M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-3I-1M0000
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency1MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-3I-1M0000
Related LinksMXO45HS-, MXO45HS-3I-1M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-3I-1M0000 Details Description
Related parts for MXO45HS-3I-1M0000
RES SMD 523 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M01- CNRS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A NO LATCH datasheet.pdf