CTS Electronic Components MXO45HST-2C-25M1750
MXO45HST-2C-25M1750 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-2C-25M1750
Brief Description
OSC XO 25.175MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HST-2C-25M1750.pdf
Availability of MXO45HST-2C-25M1750
QUANTITY
MXO45HST-2C-25M1750 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-2C-25M1750
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-2C-25M1750
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency25.175MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-2C-25M1750
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-2C-25M1750 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-2C-25M1750 Details Description
Related parts for MXO45HST-2C-25M1750
CONN RECEPT RT ANG 7POS 2MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO F JACK datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm Series 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf