CTS Electronic Components MXO45HST-2C-7M3728
MXO45HST-2C-7M3728 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-2C-7M3728
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HST-2C-7M3728.pdf
Availability of MXO45HST-2C-7M3728
QUANTITY
MXO45HST-2C-7M3728 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-2C-7M3728
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-2C-7M3728
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-2C-7M3728
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-2C-7M3728 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-2C-7M3728 Details Description
Related parts for MXO45HST-2C-7M3728
IC VREF SHUNT 1.25V 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.4UH 7A 16.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC IGBT GATE DVR ISO 5A datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf