CTS Electronic Components MXO45HST-3C-3M6864
MXO45HST-3C-3M6864 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-3C-3M6864
Brief Description
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45HST-3C-3M6864.pdf
Availability of MXO45HST-3C-3M6864
QUANTITY
MXO45HST-3C-3M6864 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-3C-3M6864
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-3C-3M6864
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Clock Oscillators
RoHS InformationMX045HS(T) Series RoHS CertMXO45HS(T)LV Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency3.6864MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-3C-3M6864
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-3C-3M6864 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-3C-3M6864 Details Description
Related parts for MXO45HST-3C-3M6864
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC C4 16MA 4-32VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 360A TO264 datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS RECT 16MM OD 9.1MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf