CTS Electronic Components MXO45HST-3I-48M0000
MXO45HST-3I-48M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-3I-48M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HST-3I-48M0000.pdf
Availability of MXO45HST-3I-48M0000
QUANTITY
MXO45HST-3I-48M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-3I-48M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-3I-48M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HXT
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-3I-48M0000
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-3I-48M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-3I-48M0000 Details Description
Related parts for MXO45HST-3I-48M0000
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf
508 TB SOCKET datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 385V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf