CTS Electronic Components MXO45T-2C-19M6608
MXO45T-2C-19M6608 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45T-2C-19M6608
Brief Description
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45T-2C-19M6608.pdf
Availability of MXO45T-2C-19M6608
QUANTITY
MXO45T-2C-19M6608 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45T-2C-19M6608
Internal Part NumberEIS-MXO45T-2C-19M6608
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency19.6608MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45T-2C-19M6608
Related LinksMXO45T-2, MXO45T-2C-19M6608 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45T-2C-19M6608 Details Description
Related parts for MXO45T-2C-19M6608
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 104MA 33.8 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf