CTS Electronic Components MXO45T-2C-1M8432
MXO45T-2C-1M8432 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45T-2C-1M8432
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45T-2C-1M8432.pdf
Availability of MXO45T-2C-1M8432
QUANTITY
MXO45T-2C-1M8432 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45T-2C-1M8432
Internal Part NumberEIS-MXO45T-2C-1M8432
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency1.8432MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45T-2C-1M8432
Related LinksMXO45T-2, MXO45T-2C-1M8432 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45T-2C-1M8432 Details Description
Related parts for MXO45T-2C-1M8432
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZ 5.00/04/180 SN DKGN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf