Omron Automation & Safety MY2 AC100/110 (S)
MY2 AC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY2 AC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Datasheet Download
MY2 AC100/110 (S).pdf
Availability of MY2 AC100/110 (S)
QUANTITY
MY2 AC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2 AC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY2 AC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage110VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2 AC100/110 (S)
Related LinksMY2 AC10, MY2 AC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2 AC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY2 AC100/110 (S)
SWITCH LEVER KNOB AMBER datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 750MA 82 MOHM datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECT NPN 2M PLAST datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf