Omron Automation & Safety MY2-02-AC220/240
MY2-02-AC220/240 picture photo
Mfg. Part Number
MY2-02-AC220/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Datasheet Download
MY2-02-AC220/240.pdf
Availability of MY2-02-AC220/240
QUANTITY
MY2-02-AC220/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2-02-AC220/240
Internal Part NumberEIS-MY2-02-AC220/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2-02-AC220/240
Related LinksMY2-02-A, MY2-02-AC220/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2-02-AC220/240 Details Description
Related parts for MY2-02-AC220/240
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 256GB SCSI datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf