Omron Automation & Safety MY2N-D2 DC100/110 (S)
MY2N-D2 DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY2N-D2 DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Datasheet Download
MY2N-D2 DC100/110 (S).pdf
Availability of MY2N-D2 DC100/110 (S)
QUANTITY
MY2N-D2 DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2N-D2 DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY2N-D2 DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2N-D2 DC100/110 (S)
Related LinksMY2N-D2 DC, MY2N-D2 DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2N-D2 DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY2N-D2 DC100/110 (S)
IC REG/CTRLR ACPI DUAL DDR 28QFN datasheet.pdf
IC TRANSPONDER PLLMC datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2-48" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
254 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SOLDER WIRE LOW TEMP 42/57/1 32' datasheet.pdf
M805 6C 4#23 2#20 SKT PLUG THR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf