Omron Automation & Safety MY2N-D2-DC24
MY2N-D2-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MY2N-D2-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Datasheet Download
MY2N-D2-DC24.pdf
Availability of MY2N-D2-DC24
QUANTITY
MY2N-D2-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY2N-D2-DC24
Internal Part NumberEIS-MY2N-D2-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance636 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY2N-D2-DC24
Related LinksMY2N-D, MY2N-D2-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY2N-D2-DC24 Details Description
Related parts for MY2N-D2-DC24
IDC CABLE - MKS40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
PLUG ASSEM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf