Omron Automation & Safety MY4 AC220/240 (S)
MY4 AC220/240 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4 AC220/240 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V
Datasheet Download
MY4 AC220/240 (S).pdf
Availability of MY4 AC220/240 (S)
QUANTITY
MY4 AC220/240 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4 AC220/240 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4 AC220/240 (S)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMY Plug In Relays
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4 AC220/240 (S)
Related LinksMY4 AC22, MY4 AC220/240 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4 AC220/240 (S) Details Description
Related parts for MY4 AC220/240 (S)
BATTERY 1300MAH 1.2V SC NICAD datasheet.pdf
SHOP TRAVELER 10X12" 6MIL 25PK datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
VIBRATION METER datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf