Omron Automation & Safety MY4-02-AC110/120
MY4-02-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4-02-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4-02-AC110/120.pdf
Availability of MY4-02-AC110/120
QUANTITY
MY4-02-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4-02-AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4-02-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4-02-AC110/120
Related LinksMY4-02-A, MY4-02-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4-02-AC110/120 Details Description
Related parts for MY4-02-AC110/120
IC FPGA 77 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 340MA 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG datasheet.pdf