Omron Automation & Safety MY4-AC110/120-EL
MY4-AC110/120-EL picture photo
Mfg. Part Number
MY4-AC110/120-EL
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4-AC110/120-EL.pdf
Availability of MY4-AC110/120-EL
QUANTITY
MY4-AC110/120-EL Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4-AC110/120-EL
Internal Part NumberEIS-MY4-AC110/120-EL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4-AC110/120-EL
Related LinksMY4-AC11, MY4-AC110/120-EL Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4-AC110/120-EL Details Description
Related parts for MY4-AC110/120-EL
IC ADC 13BIT 2.7V 4CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 60MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf