Omron Automation & Safety MY4H-US DC100/110
MY4H-US DC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MY4H-US DC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4H-US DC100/110.pdf
Availability of MY4H-US DC100/110
QUANTITY
MY4H-US DC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4H-US DC100/110
Internal Part NumberEIS-MY4H-US DC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY4H
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.2mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage125VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesSealed - Hermetically
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance13.41 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4H-US DC100/110
Related LinksMY4H-US , MY4H-US DC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4H-US DC100/110 Details Description
Related parts for MY4H-US DC100/110
IC REG BUCK ADJ/5V 0.6A 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FASTIN FASTON HOUSING 8P datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf