Omron Automation & Safety MY4I5 AC110/120
MY4I5 AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4I5 AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4I5 AC110/120.pdf
Availability of MY4I5 AC110/120
QUANTITY
MY4I5 AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4I5 AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4I5 AC110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4I5 AC110/120
Related LinksMY4I5 A, MY4I5 AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4I5 AC110/120 Details Description
Related parts for MY4I5 AC110/120
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE TIE EXT HVY WR BLK 28.3" datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 23.75MM datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 235.8W TO-3P datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 41MM datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 16.1" datasheet.pdf