Omron Automation & Safety MY4N-AC100/110
MY4N-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MY4N-AC100/110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4N-AC100/110.pdf
Availability of MY4N-AC100/110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MY4N-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N-AC100/110
Internal Part NumberEIS-MY4N-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N-AC100/110
Related LinksMY4N-AC, MY4N-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N-AC100/110 Details Description
Related parts for MY4N-AC100/110
INSERT FEMALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 41POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 6.5V 2000MA RA datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf