Omron Automation & Safety MY4N1-D2 DC100/110 (S)
MY4N1-D2 DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4N1-D2 DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4N1-D2 DC100/110 (S).pdf
Availability of MY4N1-D2 DC100/110 (S)
QUANTITY
MY4N1-D2 DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N1-D2 DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4N1-D2 DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, LED Indicator, Reverse Coil Polarity
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N1-D2 DC100/110 (S)
Related LinksMY4N1-D2 DC, MY4N1-D2 DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N1-D2 DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4N1-D2 DC100/110 (S)
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 18W datasheet.pdf
SMART SLAVE 16 PT OUT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
4CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 23MA 90 OHM SMD datasheet.pdf