Omron Automation & Safety MY4Z AC220/240 (S)
MY4Z AC220/240 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4Z AC220/240 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V
Datasheet Download
MY4Z AC220/240 (S).pdf
Availability of MY4Z AC220/240 (S)
QUANTITY
MY4Z AC220/240 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4Z AC220/240 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4Z AC220/240 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4Z AC220/240 (S)
Related LinksMY4Z AC22, MY4Z AC220/240 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4Z AC220/240 (S) Details Description
Related parts for MY4Z AC220/240 (S)
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 3W 86DB 41X71MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ VFBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf