Omron Automation & Safety MY4Z-AC110/120
MY4Z-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
MY4Z-AC110/120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Datasheet Download
MY4Z-AC110/120.pdf
Availability of MY4Z-AC110/120
QUANTITY
MY4Z-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4Z-AC110/120
Internal Part NumberEIS-MY4Z-AC110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMY Plug In Relays
Standard Package10
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.4mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4Z-AC110/120
Related LinksMY4Z-AC, MY4Z-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4Z-AC110/120 Details Description
Related parts for MY4Z-AC110/120
RES METAL OX 2W 4.7K OHM 5% AXL datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-5 datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 400V 250A TO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP VERT. HDR PEGS datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 420MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
MICRO 21 M 24" YEL JACKS datasheet.pdf